Økonomisk støtte og fonde
- Home
- /
- For klubber
- /
- Økonomisk støtte og fonde
At søge støtte til din forening
Der er rigtig mange muligheder for at søge støtte til jeres forening. Her på siden kan du finde et lille udpluk af de muligheder din forening har.
NY 2025! DHPU Projektfondspulje
Bestyrelsen har ønsket at etablere denne støtte mulighed for at skabe en fælles ramme, hvor større projekter og initiativer kan løftes i fællesskab på tværs af alle medlemsklubber. Det blev vedtaget på Repræsentantskabsmødet d. 23/3-2025
Ved at understøtte ildsjæles gode idéer og samtidig sikre et professionelt setup, hvor eksterne midler kan søges, bliver vores samlede indsats markant mere slagkraftig.
I stedet for at ansætte én person til at søge midler og styre projekter, vil vi give engagerede medlemmer en mulighed for at få kompensation for deres indsats, så længe projekterne gavner unionen og tiltrækker ekstern finansiering.
Fondspuljen giver mulighed for økonomisk gearing, så unionens investering i opstartsfasen kan mangedobles gennem fondsmidler og sponsorater. Dermed opnår vi større udviklingsprojekter end den enkelte klub ofte kan løfte alene, og vi får mere værdi for pengene, når midlerne hentes udefra. På sigt håber bestyrelsen, at denne model vil stimulere innovation, vækst og endnu stærkere fællesskab i DHPU.
- Formål: At stimulere nye, større projekter med potentiale til at styrke sporten på tværs af unionen.
- Projektpulje: 100.000 kr. afsættes i 2025 til dækning af indledende arbejde i udviklingsprojekter. Puljen evalueres årligt på budgetmødet.
- Maksimalt honorar pr. projekt: 25.000 kr. til dækning af den tid, initiativtageren bruger på at udvikle et gennemarbejdet projektoplæg
- Ekstern finansiering: Selve projektets hoved udgifter (fx anlæg af en ny fælles flyveplads, flyvecenter, flyvning på skoleskemaet, osv.) skal søges dækket af fonde, virksomheder mv. I projektbudgettet indregnes projektlederens tidsforbrug (honorering), så det ikke belaster unionens egen økonomi udover den indledende pulje.
- Forankring i unionen: DHPU står som facilitator og sikrer, at større beslutninger i projektet godkendes af unionen, og at midlerne håndteres transparent.
Nærmere detaljer og beskrivelser af regler mv. for “Projektfondspulje og honorering for udviklingsprojekter” finder du her.
DHPU Fondspuljen
DHPU oprettede i forbindelse med budgetmødet i 2019 en fondspulje med 100.000 kr. hvortil klubber under DHPU kan søge om forhåndsgodkendelse af støtte til projekter som opnår ekstern finansieren gennem andre fonde. Forhåndsgodkendelsen kan være en stor hjælp for foreningen, da et sådan tilsagn om støtte kan bane vejen for støtte fra andre fonde.
Du kan læse mere om fondspuljen her
DIF/DGI foreningspulje
DIF og DGI udlodder tilsammen 45 millioner til de tilsluttede foreninger, herunder også DHPUs klubber. Puljen har som mål at støtte hverdagens fællesskaber i idrætsforeningerne og skabe rum til udvikling.
Du kan læse mere om foreningspuljen her
Nordeafonden
Nordea-fonden har et almennyttigt og velgørende formål. Vi støtter projekter, som fremmer gode liv inden for sundhed, motion, natur og kultur. For os handler det gode liv om at være i balance – både med os selv og verden omkring os.
Du kan læse mere om Nordeafonden her
Friluftsrådets pulje
Friluftsrådet giver tilskud til initiativer, som styrker de frivillige fællesskaber og giver nye muligheder for at opleve naturen. De støtter både små og store projekter. Se hvilke aktuelle temaer, du kan søge om projekttilskud til.
Du kan læse mere om Friluftsrådet her
Endnu flere...
Der findes rigtig mange støttemuligheder inden for motion, idræt og friluftsliv, og denne sidde vil løbende blive opdateret, hvis der kommer nye og spændende muligheder.
Du kan læse om andre støttemuligheder her